Návod pro mapového klienta

Mapový klient slouží přihlášenému i nepřihlášenému uživateli pro zpřístupnění příslušných mapových kompozic DTM. Po otevření mapového klienta v prohlížeči se uživateli zobrazí mapa přiblížená do oblasti dostupných dat. Uživatel může používat standardní nástroje pro pohyb v mapě (držením levého tlačítka myši a táhnutím se pohybuje po mapě, kolečkem se přibližuje a oddaluje). Dále si může zobrazit panel vrstev (obsah mapy), který se nachází v levé horní části aplikace. V panelu vrstev se nacházejí vrstvy, které jsou dostupné veřejnosti a uživatel si je může zapínat, vypínat a nastavovat průhlednost. Panel vrstev také obsahuje nástroje pro rychlé filtrování ve vrstvách (stačí začít psát název vrstvy a obsah panelu se podle toho upraví) a pro přidání externí WMS vrstvy (ta se ukládá pouze do dočasné paměti prohlížeče).

Obrázek 1: Mapový klient pro veřejnost - Obsah mapy

Pro rychlejší orientaci v mapě je dále uživateli zpřístupněn nástroj pro hledání v mapě. Ten umožňuje vyhledat místo v mapě pomocí adresy nebo parcely a uživatele tak přiblížit do požadované oblasti v mapě.

Obrázek 2: Mapový klient pro veřejnost - Hledání v obsahu mapy

Uživatel může také použít nástroj pro sdílení aplikace, který se nachází v pravé horní části aplikace vedle nástroje pro přihlášení. Tento nástroj je funkcí prohlížeče. Proto je jeho obsah závislý na prohlížeči, který uživatel používá. Každý prohlížeč umožňuje alespoň kopírování URL aplikace do schránky, odkud je možné odkaz vložit do libovolné sdílející platformy. Dalším nástrojem mapového klienta je měření. Měření slouží k získání potřebných informací o rozměrech objektů případně vzdáleností. Je tedy možné měřit pomocí linie a pomocí polygonu.

Obrázek 3: Mapový klient pro veřejnost - Měření v obsahu mapy

Nástroj poznámek je další z funkcí veřejného mapové klienta a podobně jako měření umožňuje uživateli vložit do mapy informace, které případnému výstupu dodají informativní hodnotu. Stránku s poznámkami je možné uložit a například přeposlat dalšímu uživateli. Poznámka lze vkládat pomocí bodu, linie a polygonu, případně je možné vložit pouhý text. Poznámky se neukládají, nicméně záznam o poznámce je součástí URL a je možné ho sdílet (buď vykopírováním URL nebo použitím nástroje pro uložení mapového výřezu do schránky).

Obrázek 4: Mapový klient pro veřejnost - Obsah mapy poznámky

Posledním z nástrojů mapového klienta pro veřejnost je export mapy. Export mapy uživateli umožňuje exportovat mapový výřez včetně informací, které v něm jsou (vyexportují se i výstupy z měření a poznámek). V rámci exportu je možné nakonfigurovat nastavení stránky (A3/A4), rozložení, nastavení titulku, měřítka a výběr formátu, do kterého se exportuje (JPG, PDF).

Obrázek 5: Mapový klient pro veřejnost - Export vybraného obsahu mapy